Cam Yünü – Taş Yünü

İhtiyacınıza yönelik metal ürünlerle ilgili bilgi almak ve detay sorma için bize ulaşın.

İletişime Geç

Özellikler

  • İnorganik maddelerin farklı özelliklerine göre 1200 ˚ C ile 1400 ˚ C sıcaklıklarda eritilip elyaf haline getirilmesiyle üretilmiş yalıtım malzemeleridir.

Taş yünü ve cam yünü yalıtımda kullanılan iki özel maddedir. İki malzemenin amacı da yalıtım sağlamak olsa da aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Cam yününün üretiminde kullanılan ana malzeme cam elyaftır. Lifli ve sarı renge sahiptir. İnorganik maddelerin 1250°C’de ısıtılarak eritilmesi sonucunda cam yünü elde edilir. Taş yünü ise bazalt taşların 1500°C’de eritilmesi ile üretilir. İki madde de inorganik yapıdadır. Bu özellik sayesinde bakteri üretimi oluşturmazlar.

Taş Yünü ve Cam Yünü Arasındaki Farklar

Taş yünü ve cam yünü arasında bazı farklar bulunur. Bunlar;

  • Kullanım Amaçları

Her iki madde de yalıtım için kullanılsa da aralarında farklar bulunmaktadır. Taş yünü 600°C dereceye kadar dayanıklılık sağlarken cam yünü için bu sıcaklık 260°C’dir. Bu farklar nedeniyle kullanım alanları değişmektedir. Taş yünü borularda ve elektrikli ev aletlerinde kullanılırken cam yünü düşük sıcaklıklara sahip borularda ve betonarme yapıların yalıtımında kullanılır.

  • Kullanım Kolaylığı

Taş yünü kullanımı cam yününe göre daha kolaydır. Taş yünü cam yününe oranla daha ağır bir malzemedir. Buna rağmen taş yünü kesimi, taşınma işlemi ve yerleştirilmesi cam yününe oranla daha kolaydır. Cam yününün dezavantajı inşaat esnasında fazla ince toz üretmesidir.

  • Ham madde

Taş yünü bazalt kullanılarak üretilirken cam yünü camdan üretilen bir maddedir. Cam yünü üretmek için boraks kullanılır. Taş yünü için ise bazalt yüksek sıcaklığa maruz kalarak ürünü ortaya çıkarır. Üretim şekilleri birbirinden farklıdır.