XPS – EPS Köpük

İhtiyacınıza yönelik metal ürünlerle ilgili bilgi almak ve detay sorma için bize ulaşın.

İletişime Geç

Özellikler

  • Polistiren (PS) hammaddesinden farklı tekniklerle üretilen yalıtım lehvalarıdır.

EPS köpüklerin ısı iletkenliği düşük ve sabit niteliktedir. Şişirici gazların etkisine ve zamana bağlı olarak değişiklik göstermez. XPS köpüklerde ise ısı iletkenliği düşük olmasına rağmen şişirici gazdan etkilenir ve zamana bağlı olarak değişir.

EPS ısı yalıtım levhalarında kullanılan köpük oluşturucu şişirici gazın (pentan) ozon tabakasına herhangi bir zararı yoktur. Bu sayede çevre dostu olma özelliği bulunur. İklim değişikliğine sebep olmamaktadır.

XPS levhalarında köpük elde etmek için HCFC kullanılmaktadır. Bu gazlar, ozon tabakasına ciddi zararlar vermekte ve iklim değişikliğine neden olmaktadır. Bu nedenle kullanımı sık değildir. XPS levhalarında kullanılan gazların çevreye verdikleri zarar azaltıldığında yalıtım levhalarının ısı iletkenlikleri artış göstermektedir.

XPS – EPS Arasındaki Farklar

EPS köpüklerin üretim maliyetleri düşüktür. Isı yalıtımı sağlamak için kullanılan bu köpüklerin fiyatları oldukça uygundur.

XPS köpüklerin üretim teknolojisinden dolayı fiyatları daha yüksektir. EPS ile eşdeğer bir ısı yalıtımı sağlanmasına rağmen daha fazla maliyeti vardır.

EPS, geniş bir yoğunluk arasında üretilmektedir. Kaynak israfına neden olmamaktadır. XPS ise yüksek yoğunluklarda üretilen bir malzemedir. Uygulama için kullanılacak yoğunluktan daha fazlasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu durum da maliyetlerinin artmasına neden olur.

EPS kapalı gözeneklere sahiptir. Suyu emme kabiliyeti düşüktür. XPS de kapalı gözeneklidir. Gözenek oranı EPS den daha fazladır. Su emme kabiliyeti EPS ye oranla daha düşüktür.